Gömülü Şamdan – Stefan Zweig

Neredeyse bütün kitaplarını okuduğum Zweig’ın Gömülü Şamdan ‘ı kadar hayatı,yaşadıkları ve hissettikleri ile ilgili bu kadar cok ipucu verdiği bir kitabına rastlamadım(henüz)… Malum, Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi asıllı bir yazardır Zweig… Savaş karşıtı olması yüzünden .çok da dışlanmıştır… En son Brezilya’da eşi Lotte ile birlikte intihar ederek yaşamlarına son vermişlerdir… Hikayesi, o donemi yasayan diğer yazarların da hayatları gibi beni çok etkilemistir… Bu açıdan bakarak okuyunca 110 sayfalık kitabın hemen her satırında bu etkiyi derinden hissettim diyebilirim… Yahudiler’ce kutsal emanet sayılan yedi kollu şamdanın (Menora),Vandalların yağmalaması sonucu denizaşırı yerlere götürülmesini anlatmış Zweig.

“Kendince” Yahudilerin yurtsuzluğuna, talihsizliğine ve aşağilamişlığına gönderemeler yapmıştır.➡️ “Gelgelelim Romalı Yahudilerin yürekleri yine sıkıntı içindeydi ve korku doku önseziyle bir araya toplanmışlardı. Çünkü kuşaklardan beri öğrenmişlerdi ki, yasadıkları kentin ve ülkenin basına felaket gelmesi demek,sonunda onlar için de mutlaka felaket demekti. Halklar iyi günlerinde onları unutur ve dikkate almazdı.Böyle zamanlarda hükümdarlar kendilerini süslerler, binalar inşa eder, debdebe içinde yaşarlardı. Aşağı tabaka da kendini heyecana, ava ve kumara kaptırırdı. Ancak ne zaman zor durumda kalınsa bundan Yahudiler sorumlu tutulurdu. Düşmanların zafer kazanması tehlikeliydi, bir kentin yağmalanması tehlikeliydi, topraklara veba ya da başka bir hastalığın ulaşması tehlikeliydi.Öğrenmişlerdi dünyadaki bütün kötülükler mutlaka onlara dönen bir kötülük oluyordu. Ayrıca bu yazgılarına isyan edemeyeceklerini de çoktan öğrenmişlerdi. Çünkü her bakımdan ve her yerde onlar azınlıktaydı,her bakımdan ve her yerde zayıf ve kudretsizdiler. “Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben Zweig betimlemelerinin hayranıyım… Bu kitabı okuyan sevgili kitap dostları, görüşlerinizi yoruma iliştiriverirseniz çok mutlu olurum… Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gömülü Şamdan – Stefan Zweig için yorumda bulun

    Gömülü Şamdan – Stefan Zweig için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gömülü Şamdan – Stefan Zweig için ilk yorumu yapabilirsin.