Kırık Kanatlar – Halil Cibran

“Beni sevmeni istiyorum, günlerimin sonuna kadar beni sevmeni istiyorum. Şairin acılı düşüncelerini sevdiği gibi beni sevmeni istiyorum. Bir gezginin, suya kanmadan önce yüzeyinde kendi yansısını gördüğü o temiz su kaynağını hatırlaması gibi; bir annenin gün ışığını görmeden rahminde ölen çocuğunu hatırlaması gibi, beni hatırlamanı istiyorum! Bağışlandığı haberini almadan önce ölen bir mahkûmu düşünen iyi kalpli bir kral gibi beni düşünmeni istiyorum.”

İnsan, bir ceviz ağacının altında durup gözlerini ağacın dalları arasında gezdirir önce. Yetişmek, zarif bir kopuş ile toprakla buluşmak için hayli zamana ihtiyacı vardır daldaki cevizlerin. Lakin insanoğlunun sabırla beklediği günlerin üzerine çoktan kalkmaz karlar yağmıştır. Yeşile doymuş dallardan birini tutar alelacele ve koparır cevizi dalından. Iki taş arasına koyup başlar taş ile kabuğunu kırmaya. Ceviz, erken gelen ayrılığın acısı ile kendisine dokunan elleri boyar ölünce üzerine atılacak toprağın rengine. Kısa süren bu macera insanın ağzında ham bir tat, cevizin anılarında toprak rengi bir sızı bırakır.

Şimdilerde her şeyi kısa zamanda tüketen insanların aşkın demlenmesine zamanları yoktur. Kısa süreli yaşanan heyecanın mirası ise her daim hükümsüzdür. Bu kitap aşkın demlenmesini sabırla bekleyebilecek insanlara 🌼

Cibran’ın 1912’de yayımlanan romanı Kırık Kanatlar, Arap dilinde yazılmış ilk romanlardan biridir aynı zamanda. Selma Karami’yle Cibran olduğu tahmin edilen genç adamın imkânsiz aşkının hikâyesi, pastoral şiir tadında bir aşk itirafıdır.
Cibran bu içe işleyen metinde, Arap edebiyatında ilk kez din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi toplumsal meselelere el atar.

Daha önce Ermiş kitabını okumuştum ve bu kitabıyla yazara hayranlığım katlanarak arttı kuşkusuz ❤

Pişman olmayacağınız bir okuma yapmak isterseniz siz de buyurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kırık Kanatlar – Halil Cibran için yorumda bulun

    Kırık Kanatlar – Halil Cibran için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırık Kanatlar – Halil Cibran için ilk yorumu yapabilirsin.