Bu Ülke – Cemil Meriç

Her yeni kitap bir başka kitap icin pusula olurken, gecmişte okuduklarimiza da farklı bir bakiş açısı kazandırıyor ve bunu deneyimlemek bambaşka bir haz.🙏🙏

Cemil Meriç’in Bu Ülke’sinin son bölümü Kanaviçe’de Meric’in Dante’den ve Ilahi Komedya’dan bahsettiği 3 sayfalık bir kısım var ki, yeniden elime aldırdı bu üçlemeyi… Yeni okuyacaklara bu bölum klavuz niteliğinde kesinlikle… Cok severekten çok, büyük bir merakla okumuştum ilahikomedyayı, inatlasmadim da degil hani itiraf ediyorum… Bakın Cemil Meric ne demiş bununla ilgili olarak:

📚” Dante başka bir dünyanın sairi, düşman bir dünyanın.Kinleri, emelleri, özdeyişleri ile ,Hristiyan,İlahi Komedya İslam şiirine neler borçlu araştırma mışız(mesela,Hristiyan teolojisinde Araf yok) Türk okuyucusu, İlahi Komedya’dan zevk alabilir mi? Hayır. Zaten bizdeki tercümeleri de, incil’den bir mephas gibi tatsız ve soğuk.Apein’in yeşil muhfazasında gülümseyen çiçekler beldesi Floransa 13.Asrın sonlarında Aşkın ve zarafetin vatanıydı.Mermer o muhteşem tabiat içinde kanatlandı;bir büyü oldu resim. Ve şiir yıldızlaştı. “Napoli de yaşanır,” diyor bir yazar, Roma’da düşünülür, Floransa’da yaratılır.”

Sadece elestirmiyor aslında, guzel yanlarından da bahsetmiş, mutlaka okuyun derim📚

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu Ülke – Cemil Meriç için yorumda bulun

    Bu Ülke – Cemil Meriç için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bu Ülke – Cemil Meriç için ilk yorumu yapabilirsin.