Geçtiğimiz Yıl Ne Kadar Kitap Satıldı

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2017 yılında 58.027 yeni kitap yayımlandı. Yeni kitap sayısı 2016 yılana göre yüzde 10,8 arttı. 2016’da kitap sayısı 51. 113 idi. Yeni kitap miktarıyla dünya sıralamasında 11. Sırada olmaya devam edecek. Satılan bandrollü kitap miktarı 2017 yılında, 2016 yılına göre yüzde 0,9 artarak 407 milyon 739 bin 8 oldu. Yayıncılar birliğinden yapılan değerlendirmelerde kişi başına düşen kitap miktarının azaldığı öne çıkan detay oldu.

Yukarıdaki verilere bakıldığında ne çok kitap okunmuş diyebilirsiniz, Bu açıklanan rakamların büyük kısmı eğitim ve ders kitapları bu satış rakamlarına dâhil, ücretsiz dağıtılan bandrollü kitaplarda çıktıktan sonra kalan 80-120 milyon civarında kitap kalıyor geriye bu kitaplar da edebiyat kategorisinde satılan kitap sayısı.

Edebiyat kategorisinde satıldığı tahmin edilen 80-120 milyon civarında kitap satışından sanmayın ki pastadan her yayıncı ve yazar payını aldı, hiçte öyle bir durum yok pazarı ele geçiren yayıncı ve yazarlar tarafından paylara bölündü.

Her sektörde olduğu gibi pazarın güçlü oyuncuları sektörde istediği gibi okurların önlerine kitaplarını okutuyor. Sonraki yazılarımda bazı bilgiler paylaşacağım okumanızı öneririm.

S.Serez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geçtiğimiz Yıl Ne Kadar Kitap Satıldı için yorumda bulun

    Geçtiğimiz Yıl Ne Kadar Kitap Satıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Geçtiğimiz Yıl Ne Kadar Kitap Satıldı için ilk yorumu yapabilirsin.