Hangi Kitabı Okumalı ve Bu Kitabı Nereden Kitap Almalıyım?

Birileri araştırmış kitap okurlara nereden kitap alır diye, kitap okuru geçtiğimiz yıllarda ben kitaba dokunmadan almam diyorken şimdi %30-40 arasında online üzerinden almayı tercih ediyorlar. Ben bu sayının daha da artacağını tahmin ediyorum, bir kitap satar arşivinde yani deposunda 200.000 çeşit kitabın olduğunu kamuoyu ile paylaşıyor, arkadaş bu kadar kitabı bu satışı kurum nasıl kitabevinde okurlara sunabilsin, sunamadığından bir önceki yazımda bahsettiğim pazarın güçlü oyuncularının kitapları daha çok ön plana çıkıyor. Online kitap satıcılarında da durum aynı, peki ne yapmalıyız, son kullanıcıya kitap satıcılarının yeni yazarlara gereken hassasiyeti göstermemesinden, bu durum tabi okurlara da yansımakta, okur kalemini bilmediği yazarı tercih etmiyor, günümüz de sosyal medyanın da etkisi ile popüler kültür daha ön plana çıkıyor, yani sosyal medyada paylaşılan sözleri bir araya getiren yazarın kitabı çok satanlara girerken, okurları tarafından başyapıt olarak adlandıran kitap bırak satmayı, kitabevinin rafında yer bulamıyor.

Durum bu halde iken, okuma hedeflerimize yeni yazarlara yer vermeliyiz, ayda 3 kitap okuyorsak en azından yılda en azından 3-4 adet yeni yazarların kitaplarını okumayı kendimize hedef olarak belirleyebiliriz. Tabi önüne gelenin yazar olduğu dönemde iyi yazar nasıl bulacağız diyebilirsiniz, paylaştıkça okuyalım, önerelim kalemi güzel olan yazarların kitabının tanımında katkıda bulunalım, burada yapmaya çalıştığımız durumda bu değil mi burada, kitaplarımızı sürekli olarak farklı platformlardan alalım, yine birileri araştırmış satılan kitapların %80’i 3-4 kurumdan satın alınıyor

Arkadaş bir önceki konumda satış rakamlarını ilettim, neden sürekli aynı yerlerden kitap alıyoruz, bazı arkadaş diyecektir. Güvenilir site, sorunsuz kargo, uygun fiyat gibi olumlu gördükleri durumları, ama bunlar işin güzel tarafı, biz sürekli bu şekilde tekelleşen piyasa tekel bayi olur, yarın ne okuyacağımıza karar verir olurlar, yarına gerek bugünde bu şekilde oluyor,

Kitabevlerini gidin, yeni yazarları takip edin, kitapların tanıtım bültenlerini okuyun, okuduğunuz yeni yazarların kitaplarını arkadaşlarına önerin,  yoksa bundan 10 yıl sonra da aynı yazarlar olacak, yeni yazarlardan çok parasız kalmış sanatçıların, futbolcuların veya sosyal medya kahramanların kitapları olmaya devam edecek.

Bir sonraki yazımda yeni yazarların kitapları 2. Baskıyı görmüyor bundan bahsedeceğim, okumanızı tavsiye ederim.

S.Serez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hangi Kitabı Okumalı ve Bu Kitabı Nereden Kitap Almalıyım? için yorumda bulun

    Hangi Kitabı Okumalı ve Bu Kitabı Nereden Kitap Almalıyım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hangi Kitabı Okumalı ve Bu Kitabı Nereden Kitap Almalıyım? için ilk yorumu yapabilirsin.