Kâğıda Gelen Zamların Kitap Okurlarına Yansıması

Türkiye’de kâğıt üretilememesi nedeniyle yayıncılık sektörü kâğıdı ithal ediyor ve Euro’nun son dönemlerdeki hızlı artışı yayıncılık sektörünü bu konuda büyük bir bozguna uğrattı.  Kâğıdın tonu, 750 Euro’dan 900 Euro’ya yükseldi. Bazı gazeteler sayfa sayılarını düşürüp zam yaptı, bazıları eklerini kapattı, Hatta yazılı basının sonu mu geliyor soruları tartışılmaya başladı.

Yalnız kâğıdın değil döviz ile alınan boya, kalıp ve son dönemde sürekli artan elektrik giderleri de eklendiğinde maliyetlerin %60-80 oranında artmasıyla yayınevlerinin dayanma gücü kalmadığından kitaplara %20-30 oranında bir artış yansıdı. Hatta Uykusuz, Leman ve Ayrıntı yayınlarından bu zamlarla alakalı açıklamalar geldi.

Ayrıntı yayınları bu konuyla alakalı olarak “dövizdeki kur artışına bağlı olarak sektörde yaşadığımız tıkanma sebebiyle 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren kitaplarımızın liste fiyatlarında %25 ile %40 oranında artışa gideceğimizi sizlere üzülerek bildiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Leman dergisi bu durumu dergiyi cep boy yaparak ve “maliyetler dayanılmaz boyutlarda. Ayrıca kâğıt alacak parayı bulsanız bile, kâğıtçılar depolarından vermek istemiyorlar. Çünkü iki saat sonra o kâğıtların fiyatının ne olacağı belli değil” açıklamasıyla yansıtırken Uykusuz dergisi de fiyatlarına 1 TL zam yaptı. Bu zammı da “Bu zam için özür diliyoruz ama ya dergiyi kapatacaktık ya zam yapacaktık” cümlesiyle duyurdu.

Sürekli değişen döviz kurlarının sektöre etkisini daha çok göreceğiz gibi duruyor. Dileriz bu bilindik bir hikâyeye dönmez de kapanan dergileri, gazeteleri ve yayınevlerini konuşuyor olmayız. Zaten bu gidişle okur, yeni çıkan kitapları ikinci el olmadan okuyamayacak.

Ezgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kâğıda Gelen Zamların Kitap Okurlarına Yansıması için yorumda bulun

    Kâğıda Gelen Zamların Kitap Okurlarına Yansıması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kâğıda Gelen Zamların Kitap Okurlarına Yansıması için ilk yorumu yapabilirsin.