Kitap Sektörü Zor Durumda

Dövizdeki dalgalanma sebebi ile kitap üretimde kullanılan ürünlere zam geldi geçtiğimiz yıl 2 TL’ye mal olan bir kitap şimdilerde 3-3,5 TL’yi bulmakta, peki buna rağmen kitap satışlarında bir azalma var mı, yapılan zamlara oranla kitap satışlarında çok ciddi bir azalma olmadı.

Peki, satış rakamları normal ise, neden yayınevleri ve matbaacılar zor durumda bunun nedenlerini sektörden görüştüğüm kişilerden almaya çalıştım.

Yayıncı kitabını bastırmak için kitabın taslağını matbaaya yönlendirir ve baskı işlemi yapılır, kitaplar dağıtımcılara gönderilir, ama baskı için kullanılan her malzeme, kağıt, boya, elektrik, kira, lojistik ve işçilik matbaa tarafından peşin olarak ödendi, çünkü kâğıtçı, boyacı, malzemeci peşin çalışıyor, çalışan personelin maaşı ay başı veriliyor.

Matbaacı bugün bastığı kitabın parasını 8-10 aylık vadeli bir evrak ile alıyor, bu geçen 10 ay sonunda satılmayan kitabın yayınevi batıyor, matbaaya ödeme yapamıyor, matbaada batıyor.

Burada her zaman ki gibi, üreten değil, ürünü satan kazanıyor, kazandığını da zamanında vermediği için sektör can çekişiyor.

Ülkemizde Yayıncılar Birliği, Matbaacılar Federasyonu gibi ne iş yaptıklarını bilmediğim kurumlar mevcut, bu kurumların görevi adalet terazisinin tek bir tarafa ağırlık vermemesi için elinden geleni neden yapmıyor, Neden üretenin yanında değil de sömürenin yanında, yanında derken, çözüm bulmamasını kasıt ediyorum.

Yayıncılar Birliği diyemiyor mu bu firmalar ile çalışılmayacak veya Matbaacılar Federasyonu, vadeleri 45-60 günde sınırlı tutamıyor mu, kitap satışları devam ediyor kitapçılar dolu, online satışların durumu da çok kötü değil, neden paylaşmıyoruz, şunu anlamıyoruz o üretici varsa, o üreticinin çıkardığı ürünü satan satıcı var.

S.Serez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kitap Sektörü Zor Durumda için yorumda bulun

    Kitap Sektörü Zor Durumda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kitap Sektörü Zor Durumda için ilk yorumu yapabilirsin.