Meczup

Kitabı Oyla
Favorilerime Ekle
0 kişinin favorisi
Okuduklarıma Ekle
0 kişi okudu
Okuyacaklarıma Ekle
0 kişi okuyacak

Halil Cibran, gençlik döneminin ürünü ve sonraki yapıtlarının habercisi olan Meczup’ta, toplum önünde büründüğü maskelerden kurtulup gerçek benliğini kucaklamayı başaran insanoğlunu anlatır. Kendini her türlü yüzeysellikten arındırıp hakikatin peşine düşen, bu arayışın sonunda varış noktası yalnızlık ve özgürlük olan kişi, toplumun gözünde meczuptur. Cibran’ın kötülük, ikiyüzlülük, adaletsizlik, konformizm ve tamahkârlık karşısındaki eleştirel tutumu; bu dünyayla, burada sürdürdüğü varoluşla, yaşadığı zamanla uzlaşamayan bir meczubun bakış açısından kaleme alınmış bu mesellerdeki keskin ironide ifadesini bulur.
(Tanıtım Bülteninden)

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
İlk Baskı Yılı : 2014
Sayfa Sayısı : 64
Dil : Türkçe
ISBN: 9786053322856

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. kitap_muptelasi_ dedi ki:

  Kısa kısa hikayelerden oluşan #meczup, bazen hüzünlendirip, bazende sizi düşünmeye sevk eden ve okuyucuyu özgür bir bakış açısı ile hayata başka açılardan bakmaya davet ediyor. Kötülüğün, adaletsizliğin ve ikiyüzlülüğün olduğu bir dünyada, kendi yaşadığı zamana uyuşmayan bir Tanrı aşığının ironisi okuyorsunuz #meczup da. Ben her hikayeyi ayrı sevdim. Umarım sizde seversiniz.
  📑Hüznüm doğduğunda, onu özenle besledim, sevgim ve şefkatimle üzerine titredim.
  📑”Gerçekten, ikiz kardeşiz, ey Gece! Çünkü sen ifşa ediyorsun evreni, ben de ruhumu!”
  📑Dostum, ben göründüğüm gibi değilim.
  Görüntüm ise, üzerimde taşıdığım, beni senin merakından ve seni benim ihmalimden koruyan, özenle örülmüş bir giysiden başka bir şey değildir.