Neden, Yeni Yazarların Kitapları 2. Baskıyı Görmüyor?

Bugünkü yazılımızda başlıkta da belirtildiği gibi ilk kitabını yayınlayan yazarın 2. Baskıyı görmesi hayal oluyor ondan bahsedeceğim.

Önceki yazılarımda yıl bazında kitap satışlarından bahsetmiştim, satış rakamlarına bakıldığında ülkede kişi başına düşen kitap 7-8 civarın olmakta, yıllık yeni kitap çeşitliği bakımından ülke olarak ta dünya ile yarışıyoruz, peki buraya kadar güzel anlattıklarım peki neden yeni yazarlar 2. Baskıyı görmüyor neden şu;

Kitabı basılan yazarın kitabı baskı öncesi, baskı, baskı sonrası işlemlerden geçerek bir maliyet ortaya çıkmakta, bu maliyet genelde yayınevi tarafından yapılır, istisna durumlarda bu maliyet hesabına yazar ortakta olabilir.

Genel olarak ilk baskısı yapılan yazarın kitapları 1000 adet basılır ve dağıtımcılara gönderilir, peki dağıtımcıya gönderilen kitap satışa sunulacak ama nerede, bilinen kitabevlerinde ve online kitap satıcılarında ama bu kitabın çıktığını kimse bilmiyor, yazarın çevresi dışında kitabı alan kitap okuru yok, kitabevleri de sınırlı sayıda kitabın tanıtımını yapıyor ve raflarında ise satılma potansiyeli olan kitapları okuyuculara sunmakta.

Eee peki bu kitapları kim satın alacak, bir önceki yazımda belirttiğim gibi yeni yazarlara şans vermiyoruz vermediğimiz için de, bu kitaplar satılmıyor ve tüm kitaplar yayınevine iade ediliyor. Yayınevi bu kitaptan zarar ettiği için tekrar baskısı yapılamıyor.

Kitapevleri ve online kitap satıcıları maalesef yeni yazarlara gerekli ilgiyi göstermiyor, 1000 adet basılan ilk baskının 100 tanesi satışmış olsa, bu kitabı okuyanlarda beğendiklerini özellikle sosyal mecralardan önerse, geri kalan kitapların hepsi satılmış olur.

Geçenlerde bir sohbet sırasında, ortam da olan birine son okuduğu kitapları sorduğumda, okuduğu kitapların hepsi bilinen kitabevinin internet adresinde sürekli olarak reklamı dönen kitaplar, kısaca  tekel bayi size ne içmenizi pardon okumanızı söylüyor bizde onun söylediğini içmeye devam ediyoruz.

Örneğin; Çeşme’ye tatile giden Aslı tatilde okumak için kitap almak istediğinde bilinen markanın kitabevinden öne çıkarılmış kitaplardan seçiyor okuyacağı kitabı, tek tek tüm rafları gezmiyor tatile gitmiş arkadaş, kitabevi ne sunuyorsa Aslı onu alıyor.

Bu durumun ülkemizde kitap okur kitlesinin yeniliğe pek açık olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum, nedeni okur kitlesinin sürekli aynı yazar ve yayınevini tercih etmesinden, yeni yazarlara gerekli şansı vermemesinden, yayıncılarında bunu bildikleri için gerekli tanıtım ve desteği bilinirliği daha fazla olan yazardan kullanması yeni yazarlara gerekli özeni göstermemesinden kaynaklanıyor.

Bir sonraki yazımda kitap çıkarmayı düşünen yazarların bilmesi gerekenleri paylaşacağım.

S.Serez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Neden, Yeni Yazarların Kitapları 2. Baskıyı Görmüyor? için yorumda bulun

    Neden, Yeni Yazarların Kitapları 2. Baskıyı Görmüyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Neden, Yeni Yazarların Kitapları 2. Baskıyı Görmüyor? için ilk yorumu yapabilirsin.