Satranç

Kitabı Oyla
Favorilerime Ekle
0 kişinin favorisi
Okuduklarıma Ekle
0 kişi okudu
Okuyacaklarıma Ekle
0 kişi okuyacak

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.

Satranç, Zweig’ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç’ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya’da yaşamaktaydı. Satranç’ta da, olay yeri olarak New York’dan Buenos Aires’e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.

(Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2012
Sayfa Sayısı : 77
Dil : Türkçe
ISBN: 9786053606116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. themortaldrunk dedi ki:

  Hikayemiz gemi yolculuğunda sırasında başlayan oyunun öyküsünü içeriyor. Basit bir teklif ile başlayan oyun bir hırsa dönüşüyor ve eser ‘bakalım oyunun sonunda kim yenecek’ rutininden başka konulara ve düşüncelere kaymaya başlıyor. Bir tarafta hobi olarak satranç oynayanlar, bir tarafta liseden sonra oyun tahtası görmemiş Dr. B ve diğer tarafta dillere destan şampiyon Czentovic yer alıyor. Uzun hikayenin merkezinde ise Dr. B ve Czentovic arasında geçen iki maç yer alıyor..

  İlk olarak şunu söylemeliyim ki daha önce Stefan Zweig okumadığım için kendimi hayıfladım. Kitabı yazdıktan sonra 1942 yılında eşiyle birlikte intihar ediyor. Eser üzerinde düşünürken ise bu durumu öğrendikten sonra daha fazla düşünebilmeye başlıyorsunuz. Psikolojik bozukluklar, yalnızlık ve kendini bir hiç hissetme gibi duygular kitapta yer almış.
  .
  Kitap bir satranç oyunu hikayesini anlatıyor gibi gözükse bile aslında güzel psikolojik analizlere yer veriyor. Kitap oldukça kısa ve akıcı. Bu eser okuduğum ilk Stefan Zweig eseriydi fakat son olmayacak. Ben beğendim.

 2. turuncu1071 dedi ki:

  Satranç oynadığım zamanlara gittim. Rakibinizin yüzüne pür dikkat bakarsınız.Tedirgin mi?Gülüyor mu o?Şimdi sahici mi yoksa beni kandırmaya mı çalışıyor? Gibi bir sürü soru…
  Özellikle Mirko Czentovic’in hamle süresini bir strateji olarak sonuna kadar kullanması..
  Vayy be dedirtti hani! Ne de olsa dünya şampiyonu o değil mi?😂Bu işi biliyor.
  Karşı tarafta ise Dr.B.’nin satrançla olan karşılaşması..
  Yine hapishanedeki o mantık. Bir otel odasına kapatıp psikolojik baskı uygulamak. Burada da fikre bak dedim yani..
  Kitap kısa ama etkliyeyiciydi.Okuyun ve okutturun.Belki de aradığımız kitabı bulmakla başlayacak birçok şey