Yeni Yazarların Bilmesi Gerekenler

Kitap yazdım, bunu herkesin okumasını istiyorum veya bunu bir meslek edinip para kazanmak istiyorsanız vereceğim bilgiler size bir kılavuz olabilir.

Öncelikle, 200 sayfalık bir kitabınız var, baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası işlemlerden sonra kurdaki dalgalanmadan dolayı size bir kitabın maliyeti 3 – 3,5TL’yi bulmakta, verdiğim fiyatlara kâğıt, baskı, cilt, bandrol, tasarım ve işçilik gibi ücretlerin hepsi dahil.

İlk baskısı yapılan bir kitabın adeti 1000 adet ile sınırlıdır, yani kitabın sadece basım maliyeti 3000-3500 TL’yi bulmakta ve bu sadece kitabın basım maliyeti, bunun haricinde dağıtım, lojistik, tanıtım ve hizmet bedeli gibi ekstra bedellerde çıkmakta. Bu maliyet yayıncı tarafından da karşılanabilir, yazar tarafından da, kitabın satış garantisi olmadığından yayıncı risk almaktan kaçınabilir.

Şimdi gelelim satış kısmına diyelim ki bir kitabın kapak fiyatı 20 TL. Kapak fiyatı üzerinden, yazarın ilk kitabında %7-8 civarında, eğer işler yolunda gitti ilk kitabı 2. baskıyı yapabildiyse %10 civarında olur ve 2. Baskıdan sonra tüm maliyetler yayıncı tarafından karşılanır, eğer iyi bir yazarsa ve kitapları kitlesi tarafından bekleniyorsa da %12-13 civarında telif ödeniyor.

Eğer yazar ülkece tanınan bir yazar ise telifi %17-20. Biz örneğimizi ortalama değer üzerinden verelim %10 telif alan bir yazar 20 TL kapak fiyatı olan kitapta, yazar 1 TL kazanıyor. Kitap ilk baskıyı 1.000 yaptıysa, 2.000 TL kazanıyor. Bu rakamlar size küçük gelmesin, ortalama bir yazarın 3-5 kitabı olduğunu ve bu kitapların ayda 5.000 sattığını düşünün bu rakam çok büyük bir satış rakamı değil 😉

Kitap satışları nasıl oluyor ondan bahsedeyim, 20 TL kapak fiyatı ile satışa sunulan kitabınız dağıtımcılara yani bildiğiniz tabir ile toptancılara %50 indirimli olarak veriyor yani 10 TL ye, bunun 3 TL’si matbaaya 2 TL’si yazara, yayıncıya kalan kısım ile lojistik, depolama, kira, personel ve tanıtım giderleri de eklendiğinde burada asıl kazanan son kullanıcıya satan kitabevleri ve online kitap satıcıları oluyor.

S.Serez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yeni Yazarların Bilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Yeni Yazarların Bilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Yazarların Bilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.